Didysis mano įkvėpimo šaltinis yra jūra. Vaikščiodama pajūryje ilsiuosi, medituoju ir semiuosi idėjų. Iš tokių pasivaikščiojimų visuomet parsinešu kažką namo. Randu nugludintų stikliukų, pagaliukų, akmenėlių. O kartais jūra padovanoja ir štai tokių turtų:
Šis medžio gabalas parkeliavo į mano namus jau seniai. Iš karto žinojau, kad iš jo sukursiu kažką jūros tematika ir naudosiu vilną. Mintys sukosi galvoje, bet taip ir nebuvo įgyvendintos. Kol vieną dieną, vartydama rankoje savo radinį, pastebėjau, kad jis „žiūri“ į mane maža medine akimi ir „šypsosi“. Tuomet supratau, kad gaminsiu banginį.
Interneto platybėse radau begalę kašaloto nuotraukų. Peržiūrėjau daugybę jų, ieškodama tinkamo kadro, kad suprasčiau, kokios šio banginio proporcijos, kaip atrodo uodega, pelekai, kokia odos faktūra. Kuriant meno objektą ar dekoro elementą, nebūtina tiksliai atkartoti visų detalių, tačiau vaizduojamas objektas turi būti atpažįstamas. To ir siekiau. Geriausius kadrus radau čia:
https://lt.signumprousa.net/post/576248/
Išsirinkusi geriausią banginio nuotrauką, nusipiešiau eskizą. Tuomet išmatavau medžio gabalo, kitaip sakant, banginio kūno apimtį, apskaičiavau būsimo šablono dydį ir nusipiešiau patį šabloną.
Kadangi mano gaminys turi būti tvirtas ir gerai laikyti formą, vilnos išklojimui pasirinkau keturių sluoksnių išklojimo schemą: pirmame sluoksnyje vilna išklojama vertikaliai, antrame – horizontaliai, trečiame vėl vertikaliai, ir ketvirtame – horizontaliai. Kiekvienas naujas vilnos sluoksnis klojamas statmenai prieš tai išklotam sluoksniui.
Banginio kūno dekoravimui, t. y. faktūrų suteikimui, naudojau nuo senesnių projektų likusias balto veltinio atraižas, vilnonius siūlus, baltą marlę, balinto ir nebalinto lino sruogas.
Pirmiausiai susikarpiau balto veltinio atraižas juostelėmis, išmirkiau muiluotame vandenyje ir lengvai susukau tarp pirštų, tarsi suformavau storesnį vilnonį siūlą. Šias juosteles išdėliojau banginiui ant nugaros, pelekų ir uodegos. Į tarpus dar pridėjau balto vilnonio siūlo atraižėlių. Viską užklojau bet kaip sukarpytomis baltos marlės atraižėlėmis.
Toks dekoravimo būdas, kai storesnio dekoro detalės užklojamos plonu audiniu (dažniausiai šilku), vadinamas laminavimu. Tokiu būdu, plonas audinys vėlimo metu lengvai prisivelia, „prikimba“ prie veltinio pagrindo, o po juo esantys storesni dekoro elementai, kurie paprastai būtų neprisivėlę arba tik dalinai prisivėlę, puikiai laikosi ir sukuria įdomią gaminio paviršiaus faktūrą.
Po to visą pagrindą užklojau lengvais vilnos „debesėliais“. Tarp marlės atraižėlių gausiai klojau balinto lino sruogas, o per visą kašaloto nugarą ir uodegą dar išklojau ir nebalinto lino, kad mano banginiui suteiktų natūralių atspalvių ir balta vilna harmoningai derėtų su medžiu.
Interjero gaminys turi būti tvirtas, puikiai laikyti formą, o dekoras turi būti gausus, todėl dekoro privėlimui pirmame vėlimo etape naudojau šlifavimo aparatą. Galima šio aparato nenaudoti, tačiau tuomet reikia užkloti gaminį sintetiniu tinkleliu ir gerai „pritrinti“ rankomis ir abiejų pusių. Šlifavimo aparatas sutrumpina pradinio vėlimo etapo laiką ir garantuoja gerą dekoro privėlimą.
Po vėlimo šlifavimo aparatu patikrinau, ar vilna jau sukibusi ir saugu nuimti gaminį nuo šablono – lengvai patempusi gaminio paviršių dviem pirštais, įsitikinau, kad nuo paviršiaus neatsiskiria atskiros vilnos sruogos, o visas veltinukas lengvai pasikelia nuo šablono. Nuėmiau veltinį nuo šablono ir toliau naudojau tokius vėlimo metodus: lengvą pamėtymą ir glostymą. Juos kaitaliojau tarpusavyje vis stiprindama ir didindama pamėtymo skaičių. Taip vėliau tol, kol gaminys pakankamai susitraukė ir jau galėjau užmauti jį ant mano medžio gabaliuko.
Vėlimą ant medžio ir gaminio formavimą galite pažiūrėti čia:
Kai vilna jau buvo pakankamai susitraukusi ir tvirtai prigludusi prie medžio, o banginio kūno proporcijos visiškai mane tenkino, dėjau gaminį džiūti, prieš tai dar sutvirtindama uodegą skalbinių segtukais. Jei veltinis yra pakankamai storas ir gerai suveltas, džiūdamas jis dar šiek tiek susitraukia ir „prisimena“, t. y. išlaiko, formavimo metu jam suteiktas formas.