Šiame straipsnyje apžvelgsiu keletą įdėjų, kur ir kaip galima pasisemti įkvėpimo kūrybai. Ir kas geriausiai padeda man pačiai.
I-oje straipsnio dalyje pasidalinau įkvėpimo iš gamtos ir aplinkos, meno ir kitų kūrėjų darbų, socialinių ir kitų politinių įvykių įkvėpimo idėjomis.
Eksperimentavimas su naujomis medžiagomis ir technikomis atveria kūrybinių galimybių duris, leidžia atrasti unikalius procesus ir gilinti savo kūrybines žinias. Smagu suprasti, kad mes visada galime daugiau.
Pirmiausia, kuo mane sužavėjo vėlimas šlapiuoju būdu, tai daugybė dekoravimo, technologinių ir pritaikymo galimybių. Veliant galima be galo eksperimentuoti su įvairiomis medžiagomis, kurti įvairius audinio paviršius naudojant tiek natūralias, tiek sintetines medžiagas, derinti veltinį ir gamtines medžiagas (medį, akmenis, kriaukles irk t.), kurti praktiškai be atliekų, nes visada galima panaudoti ankstesnių darbų likučius, o sugadintus darbus galima perdaryti arba panaudoti kitiems veltiniams dekoruoti. Taip pat kurti praktiškai be klaidų, nes kiekviena klaida veltinyje, tai nauja galimybė sukurti ką nors nauja arba atrasti naują technologiją.
Šios vazos sudaigstymas atsirado dėl to, jog tik sukurta vaza buvo apgraužta sesers augintinio, todėl teko ją taisyti. Kaip nekeista, pataisyta vaza tapo daug įdomesnė. O sukurti įtrūkimai ir sudaigstymai padiktavo ir kūrinio pavadinimą – “Gyvenimas”.
Vaza “Gyvenimas”
Įkvėpimu naujiems projektams gali būti jau įgytos patirties perkėlimas, kai pradedame naudoti naujas technikas, kurios nesusijusios arba tik iš dalies susijusios su anksčiau išbandytu kūrybiniu procesu. Man taip atsitiko, kai, žiūrėdama video apie vilnos dažymą, sužinojau apie ekologinę spaudą (eco print) ant vilnos gaminių ir ant popieriaus. Tai tapo vienu maloniausių mano užsiėmimų. Vėliau pamėgau saulės atspaudus (cianotipiją), suderinau šiuos spaudos būdus tarpusavyje, o dabar labai domiuosi monotipija ir linograviūra. Ką gali žinoti, gal ir šios technikos atsiras mano kūrybinėse dirbtuvėse?
Specializuotos knygos gali būti labai naudingas įkvėpimo šaltinis meniniams projektams, nes jos ne tik suteikia teorinių žinių, bet ir duoda praktiškų idėjų bei moko metodų, kurie gali pagerinti ir paįvairinti kūrybinį procesą.
Daugelis šeimininkių namų virtuvėje turi receptų knygų lentynėlę ar geriausių receptų sąsiuvinį. Kartais tiesiog tam, kad gautų kūrybinio įkvėpimo iš gražių nuotraukų. Manau, jog tikrai verta ir savo kūrybinėse dirbtuvėse turėti specializuotų knygų ar žurnalų lentynėlę. Šie leidiniai leidžia susipažinti su naujausiomis tendencijomis, technologijomis ir metodikomis tam tikroje srityje ir atrasti tai, kas buvo seniai pamiršta, ar gauti naujo įkvėpimo. Kalbu ne tik apie naujausius leidinius, bet ir apie mamų bei močiučių palikimą. Tokiu mano atradimu ir įkvėpimu tapo draugės išsaugota ir man dovanota 1931 metų leidimo knyga “Liaudies meno dirbinių raštai” iš serijos “Sodžiaus menas”.
Rankinė “Gyvybės medis”
Kūrybinės dirbtuvės – tai ne tik mokymas, bet ir įkvėpimo, motyvacijos bei naujų galimybių šaltinis. Kūrybinės dirbtuvės gali vykti tiesiogiai arba nuotoliniu būdu. Taip pat daugybę įvairių kūrybinių dirbtuvių, pamokų galima rasti internete. Pavyzdžiui, čia rasite detalų mano cianotipijos proceso aprašymą.
Puikus būdas pasisemti įkvėpimo – tai dalyvavimas gyvose kūrybinėse dirbtuvėse tiek tiesiogiai, tiek ir nuotoliniu būdu. Bendravimas su skirtingais kūrėjais leidžia pamatyti savo idėjas tarsi iš kitos pusės. O stebint, kaip kuria kiti, galima sužinoti naujų technikų, metodų ar temų savo darbui. Mokymasis iš kitų patirties ir klaidų suteikia galimybę greičiau tobulėti nei mokantis vien iš savo klaidų. Taip pat visada smagu gauti palaikymą, padrąsinimą ir patarimus, dalintis savo idėjomis, o konstruktyvios pastabos tik skatina labiau tobulėti. Bendradarbiaujant atsiranda šansų dalyvauti parodose, konkursuose ar kituose kūrybiniuose renginiuose.
Visiems greičiausiai pasiekiami yra kūrybinių dirbtuvių video įrašai ar aprašymai internete. Esu peržiūrėjusi daugybę video įrašų apie vėlimą. Ir nors atrodo, kad viskas jau yra žinoma, tačiau kuo daugiau žinai, tuo lengviau galima pastebėti niuansus, mažas technologines gudrybes, „pagauti“ idėjas. Tokių video žiūrėjimas padėjo man išbandyti daug vėlimo būdų, pabandyti kurti įvairius gaminius. Taip pamažu supratau, ką ir kokiomis priemonėmis kurti man labiausiai patinka, kokių techninių priemonių galiu atsisakyti, kuo efektyvesniu galiu jas pakeisti.