Graikų mitas apie aukso vilną

post img

Senovės graikų legendose

randame metaforiškai užfiksuotus faktus, liudijančius to meto įvykius, psichologiją, žmonių tarpusavio santykių ypatumus, net technologinius sprendimus. Šie mitai žadina vaizduotę, fantaziją ir atskleidžia tikrovę.

Ką pasakoja mitas apie argonautus ir Aukso vilną?

Pasakojama, kad karaliaus Boeotijos žmona Nefela, debesų deivė, buvo sukiršinta su savo vyru ir išvaryta iš karalystės. Nefela grįžo į dangų,  tuo tarpu buvęs jos vyras vedė kitą. Pamotė nekentė žemėje likusių Nefelos sūnaus ir dukros ir visaip juos skriaudė, o galiausiai ištrėmė į atokias kalnų ganyklas. Dėl piktavališkų intrigų vaikams grėsė mirtis. Tuomet motina Nefela jų gelbėti pasiuntė aviną su auksine vilna. Vaikai sėdo ant auksinio avino ir pakilo į dangų, tačiau pavojingoje kelionėje išgyveno tik berniukas. Jis saugiai pasiekė kolchų karalystę, kur jį priėmė karalius Eetas. Auksinę vilną, karalius paaukojo dievui Dzeusui, o jos apsaugai  paskyrė galingą drakoną, nes aukso vilnos turėjimas reiškė amžiną valdymą ir gerovę.

 Tuo tarpu didvyris Jasonas iš Tesalijos, norėdamas atgauti iš jo tėvo atimtą ir teisėtai jam, kaip sūnui, priklausančią valdžią, sutiko įvykdyti dėdės nurodymą – iš galingo karaliaus Eeto gauti auksinę vilną, saugomą Kolchyje. Taip buvo suorganizuotas Argonautų žygis į  į Kolchisą. Visas žygis buvo nepaprastai pavojingas, kupinas iššūkių, nuotykių. Tik po daugelio metų kariams pagaliau pavyko pasiekti Kolchiso krantus ir pasiglemžti trokštamą artefaktą. Jasonas gavo išsvajotą Aukso vilną.

Kokią tikrovę mums atskleidžia šis romantiškas senovės graikų mitas? Apie tai kitame straipsnyje.

»