Jei susidomėjote cianotipija ir norite išbandyti šį įkvepiantį meną, žinių apie mėlynuosius saulės atspaudus tikrai rasite žiniatinkliuose, Youtube kanale ar galite sudalyvauti gausiai siūlomuose mokymuose. Tačiau jei jau išbandėte kurti cianotipijos fotogramas ir jaučiate norą giliau pažinti šio meno technikas, kurti ne vien intuityviai, bet ir apmąstytai bei kryptingai, jums verta atsiversti Angela Chalmers knygą “Kūrybinė cianotipija”( Angela Chalmers, Creative cyanotype. 2023). Ši praktinė knyga yra įkvepiantis gidas į nuostabų ir magišką mėlynųjų fotogramų kūrimo pasaulį. Skaitydami šią knygą įkvėpimą ras ne tik pradedantieji kūrėjai, bet ir menininkai ar fotografijos entuziastai.
Angela Chalmers – meninkė, savo kūryboje naudojanti alternatyvios fotografijos ir tapybos procesus. Ji aktyviai dalyvauja tarptautinėse parodose, rašo straipsnius, organizuoja kūrybines cianotipijos dirbtuves tiek pradedantiesiems cianotipijos gerbėjams, tiek pažengusiems menininkams. Detaliai ir nuoširdžiai savo sukaupta patirtimi ir įžvalgomis menininkė dalijasi savo knygoje apie cianotipiją „Creative cyanotype“.
Knygoje autorė detaliai ir nuosekliai aprašo cianotipijos metodo atsiradimo istoriją, pasiruošimą darbo procesui, priemones, darbo vietos paruošimą, darbo saugą ir patį darbo procesą. Visos instrukcijos ir darbų pavyzdžiai yra aiškiai ir tiksliai aprašyti. Knygoje labai daug dėmesio skiriama smulkmenoms ir tvarkai, todėl visas procesas: pasiruošimas darbui, darbo eiga ir užbaigimas, pradedančiajam kūrėjui gali pasirodyti kiek per sudėtingi ar varginantys, tačiau puikiai tinks žmogui, norinčiam viską atlikti tobulai.
Nors iš pradžių detalus, net smulkmeniškas įvairių cianotipijos etapų ir procesų aprašymas gali bauginti, tačiau dėmesys smulkmenoms ir detalėms tikrai yra knygos privalumas, tai suteikia kūrėjui neįkainojamų žinių ir supratimą, kokio rezultato galima tikėtis. Sekant autorės rekomendacijomis, cianotipijos procesas tampa labiau įvaldytas, o ne šiaip intuityvus. Nors intuityvi kūryba pradedant kurti cianotipus taip pat yra priimtina ir magiškai įdomi.
Atrodo, jog knygoje autorė nepamiršo paminėti nė vienos cianotipijos variacijos nuo klasikinės cianotipijos, kai fotogramose dominuoja Berlyno mėlyna ir daugybė jos atspalvių, iki darbų blukinimo, tonavimo, cianotipijos ant stiklo, audinių, sausos ir šlapios cianotipijos bei įvairiausių kūrybinių cianotipijos technikų bei sukurtų fotogramų panaudojimo įvairiuose kūrybiniuose projektuose.
Knygoje yra daugybė puikių nuotraukų, kurios iliustruoja kiekvieną aprašomą momentą, o aprašymai po nuotraukomis detaliai apibūdina, kaip šie meno kūriniai buvo sukurti – nurodoma technika bei eksponavimo laikas ir saulės ryškumas.
Visų pirma, ši knyga ypatingai detali ir informatyvi, tačiau ji taip pat žavinga ir poetiška. Autorė ne tik moko cianotipijos meno bei technikų, bet ir įkvepia būti pastabiais ir jautriais kūrėjais, siekiančiais tobulumo ir mylinčiais tai, ką darome. O smulkus detalizavimas neturėtų išgąsdinti, bet atvirkščiai – tik įkvėpti. Juk pradėti galima nuo paprasčiausio ir pamažu išbandyti vis ką nors naują. Autorė kaip tik akcentuoja, jog cianotipijos mene leistina ir įmanoma yra viskas. Tiesiog reikia nebijoti bandyti ir eksperimentuoti.
Perskaičiusi knygą išbandžiau keletą naujų metodų kuriant fotogramas.
Įvairūs mėlyni atspalviai atsiranda taikant pakartotiną ekspoziciją, kai cianotipas padengiamas antrą kartą ir naudojami kiti objektai.
Skirtingas išlaikymas saulėje, kai vieni objektai nuimami, o kiti dar tam tikrą laiką paliekami eksponuoti.
Angelos Chalmers knyga CREATIVE CYANOTYPE (KŪRYBINĖ CIANOTIPIJA) – nuoširdi mano rekomendacija visiems cianotipijos mylėtojams.