apie argonautus ir aukso vilną – išgalvota istorija su gabalėliu tiesos. Pasirodo, archeologinių tyrinėjimų prie Juodosios jūros metu buvo aptikta požymių, jog šis kraštas kažkada buvo turtingas aukso. Buvo nustatyta ir įdomi to meto aukso išgavimo technologija, kai vietiniai gyventojai auksą išgaudavo persijodami gruntą per avies kailį. Grunto sijojimo metu aukso gabalėliai įstrigdavo tarp avikailio plaušų ir avies kailis tapdavo iš tiesų auksinis.
Tačiau didvyris Jasonas aukso vilnos siekė visai ne norėdamas aukso ar praturtėjimo. Jam šis artefaktas buvo reikalingas, kad atgautų savo teises į valdžią, nes aukso vilna savo turėtojui garantavo sėkmę, gerovę, amžiną valdymą. Prisiminkime – juk auksinis avinas buvo pasiųstas išgelbėti Nefelos vaikus. Jis buvo stebuklingas ir galingas, suteikiantis apsaugą ir išsigelbėjimą. Visas graikų mitas aprašytas straipsnyje Graikų mitas apie aukso vilną
Taip, tai tik mitas, graži pasaka, bet visose pasakose yra dalis tiesos. Ir ta tiesa – tai ypatingos vilnos savybės ir įvairiapusiškas vilnos panaudojimas žmonių buityje jau nuo seniausių laikų.
Manoma, jog vilna žmonių buityje atsirado V – VI a. prieš mūsų erą, kai buvo prijaukinti šunys ir arkliai, kurie padėjo ganyti dideles avių bandas, o veltinį audinį žmonės pasigamino daug anksčiau nei išmoko verpti ir austi. Ypač paplitęs veltinis audinys buvo tarp klajojančių tautų, kurios jį naudojo būstui apšiltinti ar net pačiam būstui statyti. Klajokliams veltinis buvo ir namas, ir apavas, ir rūbas. Nuo seno žmonės tikėjo ir stebuklingomis veltinio galiomis, buvo manoma, jog veltinis apsaugo namus nuo piktų dvasių, įsibrovėlių.
Vilna ir vilnos gaminiai pasižymi unikaliomis, išskirtinėmis savybėmis.
Kadangi vilnos pluošto paviršius sudarytas iš daugybės oro tarpelių, vilnoniai rūbai priklausomai nuo aplinkos temperatūros šildo arba vėsina, sugerdami arba išsklaidydami drėgmę. Vilnoje esantis lanolinas padeda vilnai natūraliai išsivalyti, neleidžia daugintis bakterijoms, todėl vilnos gaminiai sugeria blogą kvapą ir įgyja antibakterinių savybių.
Daugelis nemėgsta „duriančios“ vilnos, tačiau būtent tokie vilnos gaminiai pasižymi ypatingomis gydomosiomis savybėmis: slopina skausmą, mažina uždegimą, gerina kraujotaką, odos būklę, ramina nervų sistemą.
žmonės išmoko įvairiai apdirbti vilną: suvelti, verpti siūlius, megzti ir austi. Tačiau tik vilnos veltinis pasižymi dar viena išskirtine savybe – tai neribota veltų gaminių įvairovė ir jų panaudojimas. Iš veltinio gaminami rūbai, apavas, aksesuarai, papuošalai, kuriami žaislai, namų dekoro elementai, meno objektai, šviestuvai, net baldai. Šiuolaikinis veltinis turi daugybę pavidalų, o jiems sukurti atrandami vis nauji būdai ir dekoravimo priemonės.
Informacija iš:
www.technologijos.lt
Nuotraukos iš: